Споменици културе - Добро дошли! :: Туристичка организација Параћин ::

Параћин у срцу Србије !
Idi na sadržaj

Glavni meni

У ПАРАЋИНУ > ШТА ВИДЕТИ



СПОМЕНИК БРАНКУ КРСМАНОВИЋУ
Споменик на спомен тргу народном хероју Бранку Крсмановићу налази се у  центру Параћина. Простор око споменика решен је у облику трга са  уздигнутим степенасто озиданим делом. Поплочан је гранитним коцкама. На постаменту од сивог мермера налази се фигура народног хероја и шпанског  борца Бранка Крсмановића дата у натприродној величини. Споменик, чији је  аутор академски вајар из Београда Ото Лого, откривен је 9. маја 1981.године. Бранко Крсмановић је за народног хероја проглашен 9. Маја  1945. Године.






ФОНТАНА СЛОБОДЕ

Налази се на простору испред зграде СО Параћин а радјена је од бетона,  бронзе и стакла. Фонтана је симбол братства и јединства југословенских  народа. Састоји се од 6 фигура радника радјених у бронзи који носе  буктињу слободе и водених огледала. Аутори фонтане су академски вајар из  Параћина Слободан Стојановић и архитекта Радослав Прокић из Крагујевца.  Фонтана слободе откривена је 13. октобра 1975. године.    







СПОМЕНИК ПОБЕДНИК     

Споменик "Победник" са именима бораца палих у ратовима од 1912. до 1918. године налази се на скверу у центру града. Постамент је израђен од црвенкастог камена а на врху је постављена фигура српског ратника рађена у бронзи. Са три стране постамента налазе се мермерне плоче на којима су уклесана имена погинулих ратника. Простор око споменика парковски је решен.







СПОМЕНИК ПАЛИМ БОРЦИМА НОБ -У

и жртвама фашистичког терора града Параћина од 1941. До 1945. Године налази се испред зграде СО Параћин. На постаменту од бетона постављена је фигура борца ливена у бронзи. Аутор фигуре је академки вајар Петар Паваличини а споменик је подигнут 1985. Године на захтев грађана Параћина.







СПОМЕНИК СТЕВИ ПИСАРУ

Споменик Стеви писару налази се на Карађорђевом брду надомак Параћина. 1805. године српска устаничкој војсци концетрисаној на брду изнад Параћина придружио се одред од 200 војника, формиран у селу Извор код Параћина. После заузимања положаја српски устаници су почели да копају и утврђују шанчеви и до данас очуване. Жестоке борбе вођене су на обалама реке Црнице. Поражена турска војска у нереду је одступила. У околини Параћина смртно је рањен и командант турске царске војске Хафиз паша, кога је из топа погодио Стева Писар.





ВИЛА НИКОЛИЋ

Подигнута је 1926. година као стамбена зграда за инжењера Предрага Николића, суоснивача и сувласника фабрике штофова "Браћа Теокаревић". Кућа је рађена по пројекту Милутина Борисављевића, архитекте и доктора естетике у архитектури на Сорбонском универзитету. Као репрезентативна грађевина саграђена је у парковском окружењу. Током реновиранња 1993. Године кућа губи свој првобитни изглед прилагодјавањем укусу приватног лица. За споменик цултуре проглашена је 27. новембра 1984. године, а од 2004. године у ову зграду смештен је Културни центар Параћина и Градска галерија.





КУЋА НЕШИЋА

Зграда куће Нешића у улици Краља Петра Првог бр.2 у Параћину је једноспратна пословно стамбена грађевина постављена на угао главне улице. Градња је започета 1929. године на имању Војислава Нешића. Зграда је постављена на трапезастој парцели и својим габаритом је у потпуности покрива. У приземљу се налазе локали окренути према главној улици док су према споредној улици и реци постављене помоћне просторије и магацини. На спрату је стан са улазом из главне улице. Као један од првих ауторских дела архитекте Предрага Зрнића по својим архитектонским вредностима али и као део градске четврти старе трговачке чаршије којој несумњиво даје печат, одлучено је да се зграда прогласи спомеником културе, што је и учињено 28. октобра 1991. године.



 
Nazad na sadržaj | Povratak na glavni meni